Szczecińska Fabryka Wódek „STARKA” Spółka z o.o. stoi w miejscu dawnego, powstałego w 1863 roku browaru Victoria. 11 stycznia 1946 roku fabryka stała się własnością Polskiego Monopolu Spirytusowego. Od tego czasu szczeciński  fabryka produkuje wysokiej jakości wyroby spirytusowe w kilkunastu gatunkach. Są to: klasyczne polskie wódki czyste, wódki kolorowe oraz wódki naturalne.

Największą dumą fabryki  jest STARKA – doskonała wódka naturalna, produkowana według oryginalnej receptury tylko w SFW „STARKA” Spółka z o.o.

Niepowtarzalny klimat, temperatura oraz wilgotność powietrza występujące w głębokich piwnicach Szczecińskiej Fabrce Wódek  „STARKA” Spółka z o.o. sprawia że dojrzewający tu alkohol nabiera niepowtarzalnego smaku i bukietu.

Rys historyczny

Kompleks obiektów przy ul. Jagiellońskiej 63/64  w Szczecinie w którym, znajduje się Fabryka Wódek , powstał w latach 1862 – 1863 . W miejscu tym funkcjonował wówczas Browar Victoria. Od samego początku przedsiębiorstwo było systematycznie rozbudowywane. W latach 1922 – 1924 nastąpiła adaptacja browaru na fabrykę wódek przez starą szczecińską firmę C.W. Kemp działającą w  koncernie Ruckforthb, lidera na ówczesnym rynku  przemysł fermentacyjnego, piwowarskiego i spirytusowego na terenie Pomorza i Brandenburgii.

Po II wojnie światowej, w styczniu 1946r. fabrykę przejął formalnie Państwowy Monopol Spirytusowy. Choć budynki fabryki nie uległy zniszczeniu w czasie działań wojennych, to jednak wywiezione zostały wszystkie urządzenia i archiwalia technologiczne. Mimo to, już w marcu 1946 r. uruchomiona została produkcja na ręcznych stołach produkcyjnych.

Produkcja szybko się rozwijała, powstawały nie tylko nowe pomieszczenia magazynowe, ale również dostosowywano już istniejące budynki do wymogów produkcyjnych. Liczba pracowników fabryki zwiększyła się  do 300. W 1964 roku nastąpiła automatyzacja procesów produkcyjnych. W zakładzie zostały zainstalowane 4 linie produkcyjne, które podlegały systematycznej modernizacji.

Drugi etap rozbudowy i unowocześniania parku maszynowego nastąpił w drugiej połowie lat 70-tych. Równolegle z rozwojem automatyki produkcji rozwija się także sama technologia wytarzania wódek. Oprócz produkcji wódek popularnych i większości znanych polskich wódek powstał szereg koncepcji nowych wyrobów o najwyższym poziomie jakości.

Fabryka specjalizowała  się w produkcji wódek naturalnych wymagających wieloletniego leżakowania jak Starka, winiaki, whisky, śliwowice oraz wódki typu calvados.

Szczecińska Fabryka Wódek „STARKA” Spółka z o.o. stoi w miejscu dawnego, powstałego w 1863 roku browaru Victoria. 11 stycznia 1946 roku fabryka stała się własnością Polskiego Monopolu Spirytusowego. Od tego czasu szczeciński  fabryka produkuje wysokiej jakości wyroby spirytusowe w kilkunastu gatunkach. Są to: klasyczne polskie wódki czyste, wódki kolorowe oraz wódki naturalne.

Największą dumą fabryki  jest STARKA – doskonała okowita, produkowana według oryginalnej receptury tylko w SFW „STARKA” Spółka z o.o.

Niepowtarzalny klimat, temperatura oraz wilgotność powietrza występujące w głębokich piwnicach Szczecińskiej Fabrce Wódek  „STARKA” sprawia że dojrzewający tu alkohol nabiera niepowtarzalnego smaku i bukietu.

Historia Firmy

01.07.1991

Następuje podział Krajowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Spirytusowego „Polmos” i Wytwórnia Wódek staje się przedsiębiorstwem samodzielnym. W listopadzie 1998r Wytwórnia przekształca się w Spółkę Akcyjną ze 100% udziałem Skarbu Państwa.

02.03.2009

Postanowieniem Sądu Rejonowego sygn. akt XII GU 21/09 ogłoszono upadłość Szczecińskiej Wytwórni Wódek „Polmos” SA w Szczecinie z możliwością zawarcia układu.

25.05.2010

Zmiana Postanowieniem Sądu Rejonowego sygn. akt XII GUp 89/09 na upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego

15.11.2012

Aktem Notarialnym nr 7722/2012 nastąpiła zmiana właściciela na AGORA Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Spółka z o.o.

19.11.2012

Aktem Notarialnym Nr 9637/2012 Agora zmienia nazwę na Szczecińska Fabryka Wódek „Starka” Sp. z o.o. w Szczecinie