Szczecińska Fabryka Wódek ,,STARKA” Spółka z o.o. stoi w miejscu dawnego, powstałego w 1863 roku Browaru Victoria. 11 stycznia 1946 roku fabryka stała się własnością Polskiego Monopolu Spirytusowego.

Od tego czasu z dumą produkujemy wysokiej jakości wyroby spirytusowe w kilkunastu gatunkach. Wachlarz naszych alkoholi jest szeroki – od tradycyjnych polskich wódek czystych, poprzez wódki kolorowe, aż po naturalne okowity.

Największą dumą naszej fabryki jest Starka – doskonała okowita, którą od lat wytwarzamy według oryginalnej i niezmiennej receptury.

Naszym najważniejszym celem jest wydobycie z alkoholu jego niepowtarzalnego i wyrazistego smaku. W głębokich piwnicach naszej fabryki alkohol dojrzewa powoli, a dzięki długiemu procesowi leżakowania, odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza, nabiera wyjątkowego i szlachetnego aromatu.

Rys historyczny

Szczecińska Fabryka Wódek ,,STARKA” zajmuje obecnie kompleks obiektów przy ul. Jagiellońskiej 63/64 w Szczecinie. Miejsce to powstało w latach 1862 -1863 i początkowo zagospodarowane było przez przedsiębiorstwo Browar Victoria. Już od samego początku Browar Victoria był prężnie rozwijany i systematycznie rozbudowywany. Pierwsza zmiana nastąpiła w latach 1922-1924, kiedy to szczecińska firma C.W. Kemp, lider na ówczesnym rynku przemysłu fermentacyjnego, piwowarskiego i spirytusowego na terenie Pomorza i Brandenburgii, działający w koncernie Ruckforthb, adaptował siedzibę browaru na fabrykę wódek.

Po II wojnie światowej, w styczniu 1946 roku, fabrykę przejął formalnie Państwowy Monopol Spirytusowy. Choć budynki fabryki nie uległy zniszczeniu w czasie działań wojennych, to jednak straty były widoczne. Wywiezione zostały bowiem wszystkie urządzenia i archiwalia technologiczne. Mimo to, już w marcu 1946 roku rozpoczęto dynamiczną pracę na ręcznych stołach produkcyjnych.

Produkcja rozwijała się prężnie i aktywnie. Powstawały nie tylko nowe pomieszczenia magazynowe, ale starano się, aby już istniejące budynki mogły zostać dostosowane do wymogów produkcyjnych. Rozbudowywał się także zespół. Liczba osób zatrudnionych w  fabryce zwiększyła się wówczas do 300 pracowników. W 1964 roku nastąpiła automatyzacja procesów produkcyjnych. W zakładzie zostały zainstalowane cztery linie produkcyjne, które podlegały systematycznej modernizacji.

W drugiej połowie lat siedemdziesiątych nastąpił kolejny etap rozbudowy i modernizacji parku maszynowego. Równolegle z rozwojem obszaru mechanizacji produkcji, rozwija się także sama technologia wytwarzania wódek.

 

Oprócz produkcji popularnych i znanych wódek polskich, powstał szereg nowych koncepcji wytwarzania wyrobów alkoholowych o najwyższym poziomie jakości.

Fabryka specjalizowała się przede wszystkim w produkcji wódek naturalnych, które swój wyjątkowy aromat uzyskiwały dzięki wieloletniemu leżakowaniu w dębowych beczkach szczecińskich piwnic. Były to alkohole takie jak: Starka, winiaki, whisky, śliwowice oraz wódki typu calvados.

Największą dumą fabryki wciąż pozostaje Starka. Wyjątkowa okowita, o bursztynowej barwie i głębokim smaku. Alkohol, który swój niepowtarzalny, szlachetny aromat zyskuje dzięki najwyższej jakości składnikom, destylatowi żytniemu oraz niezmiennym od lat, tradycyjnym metodom wytwarzania wyrobów alkoholowych.

Historia Firmy

01.07.1991

Następuje podział Krajowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Spirytusowego „Polmos”, a Wytwórnia Wódek staje się przedsiębiorstwem samodzielnym. W listopadzie 1998 roku wytwórnia przekształca się w Spółkę Akcyjną ze 100% udziałem skarbu państwa.

02.03.2009

Postanowieniem Sądu Rejonowego sygn. akt XII GU 21/09 ogłoszono upadłość szczecińskiej wytwórni wódek „Polmos” SA w Szczecinie z możliwością zawarcia układu.

25.05.2010

Zmiana postanowieniem Sądu Rejonowego sygn. akt XII GUp 89/09 na upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego.

15.11.2012

Aktem Notarialnym nr 7722/2012 nastąpiła zmiana właściciela na AGORA Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Spółka z o.o.

19.11.2012

Aktem notarialnym nr 9637/2012 AGORA zmienia nazwę na Szczecińska Fabryka Wódek Starka Sp. z o.o. w Szczecinie.